Лікування

Як вилікувати герпес?

Головна Лікування

Ще донедавна вважалось, що вилікувати герпетичну інфекцію неможливо. Цепов’язувалось з багатьма чинниками, зокрема прихованим перебігом і тому незавжди вчасно діагностованим захворюванням, тривалим перебування вірусу герпесу в організмі людини в важкодоступних місцях, зокрема нервових вузлах та сплетеннях, формуванням пригнічення імунної системи.

ЯК ЛІКУВАЛИ ГЕРПЕС ДО СЬОГОДНІШНЬОГО ДНЯ?

Ще вчора лікування ураження вірусами простого герпесу 1 та 2 типів здебільшого спрямовувалось на усунення спалахів хвороби, зниження ступеня тяжкості симптомів і частоти появи ознак герпетичного захворювання. Рекомендованими також були заходи, що полегшували самопочуття пацієнта та зміцнювали імунний захист організму, а також зменшували імовірність передачі вірусу сприйнятливим людям.

ЧОМУ ТРАДИЦІЙНЕ ЛІКУВАННЯ ГЕРПЕСУ НЕЕФЕКТИВНЕ?

Наявні специфічні засоби, що широко застосовуються в практичній медицині, тільки пригнічують розмноження вірусу, але не видаляють фрагменти вірусних часток з нервових клітин. Тому завжди зберігається ймовірність появи повторних висипань при зніженні опірності людського організму. Тобто, застосування цих препаратів лише зменшує активність вірусу і полегшує симптоми. Проте вилікувати герпетичну інфекцію вони не можуть.

Наразі склалась ситуація, коли ті, хто часто страждає від спалахів герпесу, часто безконтрольно приймають традиційні препарати, що призвело до того, що в усьому світі сьогодні визначається зменшення чутливості самих вірусів до цих засобів з одного боку, та ще більше пригнічення імунної системи, оскільки вони є досить токсичними, – з іншого.

ЧИ Є НАДІЯ?

Так. Не викликає сумнівів той факт, що лікування герпесу обов’язково повинно бути комплексним та поєднувати вплив безпосередньо на  вірус герпесу як при місцевому (локальні аплікації) застосуванні, так і системному (пероральному) призначенні. Тому сьогодні застосовують комбіновані противірусні засоби, що володіють противірусною активністю, а саме блокують специфічні для вірусу ферменти, а також впливають на здатність людського організму виробляти захисні фактори (альфа- і гамма-інтерферони), здійснюють імуномодулюючу та антиоксидантну активність. Важливим є мінімальний або взагалі відсутній токсичний вплив на людський організм при застосуванні.

Наукові дослідження вірусу герпесу та пошук ефективних засобів наразі тривають. Але вже сьогодні досягнення вітчизняних вчених дають змогу з оптимізмом дивитися в майбутнє і дають надію на одужання.

ТЯЖКИЙ ПЕРЕБІГ І УСКЛАДНЕННЯ ГЕРПЕСУ

При тяжкому перебігу герпетичного захворювання, рясних пухирцевих висипаннях зростає імовірність приєднання бактеріальної інфекції, що ще більше ускладнює ситуацію та вимагає призначення протимікробних засобів. Такий стан часто визначається при зниженій опірності імунної системи організму людини, що виникає вразі тривалого прихованого перебування вірусу. Тому зміцнення імунітету розглядається як додатковий метод позбавлення вірусу герпесу. Однак проведення загальнозміцнювальних заходів є доречним тоді, коли немає загострення захворювання, а не в розпал висипу. Вони допомагають знизити кількість рецидивів герпесу, однак не в змозі усунути вірус повністю.

Місцеве лікування вогнищ ураження для полегшення самопочуття хворого зовнішніми формами специфічних препаратів можливо лише при ураженні вірусами простого герпесу 1 та 2 типів та, в поєднанні з системним введенням, при герпетичному ураженні очей. Надодаток до специфічних препаратів доцільно місцеве застосування антисептиків за вторинної бактеріальної інфекції, що сприяє швидшій епітелізації ерозивно-виразкових уражень.

Спроби одночасного застосування імуномодуляторів, індукторів інтерферону, гормонів тимуса, адаптогенів при патологічних станах, зумовлених інфікуванням вірусом Епштейна-Барр, при оперізуючому лишаї та цитомегаловірусній інфекції, з метою активізації факторів імунного захисту та підвищення ефективності лікування також не дозволяють видаляти вірус герпесу з організму. Наразі вони вважаються засобами супутньої терапії, які діють опосередковано та володіють лише загальнозміцнюючою та протизапальною дією для полегшення спалаху захворювання.

Важливо пам’ятати, що широкорекомендовані засоби з ехінацеї, стимулюють імунну систему і протипоказані в період вагітності, оскільки можуть підвищувати ризик невиношування вагітності та передчасних пологів.